Littelfuse LSRK.250TXID
LSRK.250TXID picture photo
Mfg. Part Number
LSRK.250TXID
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS RK1 .250A
Datasheet Download
LSRK.250TXID.pdf
Availability of LSRK.250TXID
QUANTITY
LSRK.250TXID Order Process
Ship out your order
Specifications of LSRK.250TXID
Internal Part NumberEIS-LSRK.250TXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLSRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current250mA
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSRK.250TXID
Related LinksLSRK.2, LSRK.250TXID Datasheet, Littelfuse Distributor
LSRK.250TXID Details Description
Related parts for LSRK.250TXID
RES SMD 430K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K SPI 8DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A DFN1006H4-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 1% 10W datasheet.pdf
34 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf