| Internal Part Number | EIS-LSRK.250TXID | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Series | POWR-PRO® LLSRK | |
| Fuse Type | Slow Blow, Time Lag | |
| Voltage - Rated | 600VAC, 300VDC | |
| Current | 250mA | |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard | |
| Size / Dimension | 0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm) | |