Littelfuse LSRK.500T
LSRK.500T picture photo
Mfg. Part Number
LSRK.500T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS RK1 .500A
Datasheet Download
LSRK.500T.pdf
Availability of LSRK.500T
QUANTITY
LSRK.500T Order Process
Ship out your order
Specifications of LSRK.500T
Internal Part NumberEIS-LSRK.500T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLSRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current500mA
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSRK.500T
Related LinksLSRK, LSRK.500T Datasheet, Littelfuse Distributor
LSRK.500T Details Description
Related parts for LSRK.500T
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V DL 24TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RACK COASTERS 3.5 DIA 280LB CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.5A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 20KV SCREW datasheet.pdf