Littelfuse LSRK015.T
LSRK015.T picture photo
Mfg. Part Number
LSRK015.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS RK1 15A
Datasheet Download
LSRK015.T.pdf
Availability of LSRK015.T
QUANTITY
LSRK015.T Order Process
Ship out your order
Specifications of LSRK015.T
Internal Part NumberEIS-LSRK015.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLSRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current15A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSRK015.T
Related LinksLSRK, LSRK015.T Datasheet, Littelfuse Distributor
LSRK015.T Details Description
Related parts for LSRK015.T
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
IND DELAY LINE 500PS 1 OHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 4.7K OHM 10SRT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf