Littelfuse LSRK025.T
LSRK025.T picture photo
Mfg. Part Number
LSRK025.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS RK1 25A
Datasheet Download
LSRK025.T.pdf
Availability of LSRK025.T
QUANTITY
LSRK025.T Order Process
Ship out your order
Specifications of LSRK025.T
Internal Part NumberEIS-LSRK025.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLSRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current25A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSRK025.T
Related LinksLSRK, LSRK025.T Datasheet, Littelfuse Distributor
LSRK025.T Details Description
Related parts for LSRK025.T
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER OPT 1/2" 24POS PB PC MNT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK FOR PWR MOD/IGBT/RELAY datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf