Littelfuse LSRK070.V
LSRK070.V picture photo
Mfg. Part Number
LSRK070.V
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS RK1 70A
Datasheet Download
LSRK070.V.pdf
Availability of LSRK070.V
QUANTITY
LSRK070.V Order Process
Ship out your order
Specifications of LSRK070.V
Internal Part NumberEIS-LSRK070.V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current70A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension1.311" Dia x 7.874" L (33.30mm x 200.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSRK070.V
Related LinksLSRK, LSRK070.V Datasheet, Littelfuse Distributor
LSRK070.V Details Description
Related parts for LSRK070.V
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOIC datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-10AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf
ER 4C 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
10UF 35V 5X5,3 datasheet.pdf