Littelfuse LSRK300.X
LSRK300.X picture photo
Mfg. Part Number
LSRK300.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS RK1 300A
Datasheet Download
LSRK300.X.pdf
Availability of LSRK300.X
QUANTITY
LSRK300.X Order Process
Ship out your order
Specifications of LSRK300.X
Internal Part NumberEIS-LSRK300.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® LLSRK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current300A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.843" Dia x 11.626" L (72.20mm x 295.30mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSRK300.X
Related LinksLSRK, LSRK300.X Datasheet, Littelfuse Distributor
LSRK300.X Details Description
Related parts for LSRK300.X
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 110A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS CABLE W/SR HOOD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
TERMINAL BACK COVER PLATE datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 9A 600V STD REC datasheet.pdf