E-Switch LSU11-220001A9
LSU11-220001A9 picture photo
Mfg. Part Number
LSU11-220001A9
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 11A 125V
Datasheet Download
LSU11-220001A9.pdf
Availability of LSU11-220001A9
QUANTITY
LSU11-220001A9 Order Process
Ship out your order
Specifications of LSU11-220001A9
Internal Part NumberEIS-LSU11-220001A9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesLSU, LAMB
PackagingBulk
CircuitDPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-On
Current Rating11A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeStandard
Actuator Length9.00mm
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Features-
Actuator MaterialPolyphenylene Oxide (PPO)
Switch Travel4.00mm
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSU11-220001A9
Related LinksLSU11-2, LSU11-220001A9 Datasheet, E-Switch Distributor
LSU11-220001A9 Details Description
Related parts for LSU11-220001A9
CONN HEADER R/A .100 24POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 2.5MM VERT 7POS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 3POS RED datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 1.4A 55 MOHM SMD datasheet.pdf