E-Switch LSU11-230101A3
LSU11-230101A3 picture photo
Mfg. Part Number
LSU11-230101A3
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DP3T 11A 125V
Datasheet Download
LSU11-230101A3.pdf
Availability of LSU11-230101A3
QUANTITY
LSU11-230101A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LSU11-230101A3
Internal Part NumberEIS-LSU11-230101A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSwitches RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesLSU, LAMB
PackagingBulk
CircuitDP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating11A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeStandard
Actuator Length3.00mm
Contact MaterialSilver Alloy
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Features-
Actuator MaterialPolyphenylene Oxide (PPO)
Switch Travel6.00mm
Operating Temperature-30°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Operating Force400gf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSU11-230101A3
Related LinksLSU11-2, LSU11-230101A3 Datasheet, E-Switch Distributor
LSU11-230101A3 Details Description
Related parts for LSU11-230101A3
IC 2.55V O-D 20%SOT23-3 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf