Honeywell Sensing and Productivity Solutions LSYAB4L24
LSYAB4L24 picture photo
Mfg. Part Number
LSYAB4L24
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
NON PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE
Datasheet Download
LSYAB4L24.pdf
Availability of LSYAB4L24
QUANTITY
LSYAB4L24 Order Process
Ship out your order
Specifications of LSYAB4L24
Internal Part NumberEIS-LSYAB4L24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesLSY
PackagingBulk
CircuitDPDT-DB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 800mA (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC115V
Actuator TypeSide Rotary - No Lever
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
FeaturesCounterclockwise Operation Only
Operating Force, Torque4 in-lb
Release Force-
Pretravel15°
Differential Travel
Overtravel60°
Operating Position-
Mechanical Life-
Electrical Life-
Operating Temperature-40°C ~ 121°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSYAB4L24
Related LinksLSYA, LSYAB4L24 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
LSYAB4L24 Details Description
Related parts for LSYAB4L24
DIODE GEN PURP 200V 60A DO203AB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A POWERMITE datasheet.pdf
69155-14-QKE HDR datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.120" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 2POS 3MM IDC datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf