Carling Technologies LT-1564-623-024
LT-1564-623-024 picture photo
Mfg. Part Number
LT-1564-623-024
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V
Datasheet Download
LT-1564-623-024.pdf
Availability of LT-1564-623-024
QUANTITY
LT-1564-623-024 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT-1564-623-024
Internal Part NumberEIS-LT-1564-623-024
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesLT
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length18.16mm
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorIncandescent, Amber/Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.70mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesSealed
Actuator Material-
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT-1564-623-024
Related LinksLT-1564, LT-1564-623-024 Datasheet, Carling Technologies Distributor
LT-1564-623-024 Details Description
Related parts for LT-1564-623-024
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 6AWG #1/4 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP 24AWG WHT/ORG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 114MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM TACH 12VDC datasheet.pdf