Carling Technologies LT-2561-601-012
LT-2561-601-012 picture photo
Mfg. Part Number
LT-2561-601-012
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V
Datasheet Download
LT-2561-601-012.pdf
Availability of LT-2561-601-012
QUANTITY
LT-2561-601-012 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT-2561-601-012
Internal Part NumberEIS-LT-2561-601-012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesLT
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length18.16mm
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.70mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesSealed
Actuator Material-
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature0°C ~ 85°C