Carling Technologies LT-2561-701-012
LT-2561-701-012 picture photo
Mfg. Part Number
LT-2561-701-012
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V
Datasheet Download
LT-2561-701-012.pdf
Availability of LT-2561-701-012
QUANTITY
LT-2561-701-012 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT-2561-701-012
Internal Part NumberEIS-LT-2561-701-012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesLT
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length18.16mm
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.70mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesSealed
Actuator Material-
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT-2561-701-012
Related LinksLT-2561, LT-2561-701-012 Datasheet, Carling Technologies Distributor
LT-2561-701-012 Details Description
Related parts for LT-2561-701-012
IC Z8 GP MCU 4K OTP 48SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 14.07VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A GOLD datasheet.pdf
BUMPER CYLINDRICAL 0.75" DIA BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
MLX HEADER 3POS WITH PEG datasheet.pdf
IC LINE DRV/RCVR DIF PAIR 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 240RQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 3W 3637 datasheet.pdf