AVX Corporation LT05ZD475MAT2S
LT05ZD475MAT2S picture photo
Mfg. Part Number
LT05ZD475MAT2S
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
LT05ZD475MAT2S.pdf
Availability of LT05ZD475MAT2S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT05ZD475MAT2S Order Process
Ship out your order
Specifications of LT05ZD475MAT2S
Internal Part NumberEIS-LT05ZD475MAT2S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Profile
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT05ZD475MAT2S
Related LinksLT05ZD4, LT05ZD475MAT2S Datasheet, AVX Corporation Distributor
LT05ZD475MAT2S Details Description
Related parts for LT05ZD475MAT2S
IDC CABLE- ASR30B/AE30G/APK30B datasheet.pdf
Z-PACK/C SPACER 1,5 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 R/G,X,Y/G,R/G datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 51.6"L X 36"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SPI/SRL 3M 32-TQFN datasheet.pdf
FILTER EMI 150PF 100V RADIAL datasheet.pdf