AVX Corporation LT06YD475MAT2W
LT06YD475MAT2W picture photo
Mfg. Part Number
LT06YD475MAT2W
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
LT06YD475MAT2W.pdf
Availability of LT06YD475MAT2W
QUANTITY
LT06YD475MAT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of LT06YD475MAT2W
Internal Part NumberEIS-LT06YD475MAT2W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT06YD475MAT2W
Related LinksLT06YD4, LT06YD475MAT2W Datasheet, AVX Corporation Distributor
LT06YD475MAT2W Details Description
Related parts for LT06YD475MAT2W
TAG MARKER SG 10 MKD 3 10/STRIP datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 52MA 143 OHM TH datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 140A TO-3P datasheet.pdf
TVS ARRAY ESD 4 INPUT SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
IC PWR HYBRID 600V 16A SIP2 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:18 150MHZ 48SSOP datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 1.25MM RA GOLD datasheet.pdf