AVX Corporation LT06YD475MAT2W
LT06YD475MAT2W picture photo
Mfg. Part Number
LT06YD475MAT2W
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
LT06YD475MAT2W.pdf
Availability of LT06YD475MAT2W
QUANTITY
LT06YD475MAT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of LT06YD475MAT2W
Internal Part NumberEIS-LT06YD475MAT2W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Profile
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT06YD475MAT2W
Related LinksLT06YD4, LT06YD475MAT2W Datasheet, AVX Corporation Distributor
LT06YD475MAT2W Details Description
Related parts for LT06YD475MAT2W
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
SWITCH PB ILLUM FLSH SQR CLRLESS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 15V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
100UF 250V 16X25 datasheet.pdf
Quad 8-Bit Voltage Out CMOS DAC Complete with Internal 10 V Reference IC datasheet.pdf