Linear LT1004CZ-1.2#PBF
LT1004CZ-1.2#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1004CZ-1.2#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3
Datasheet Download
LT1004CZ-1.2#PBF.pdf
Availability of LT1004CZ-1.2#PBF
QUANTITY
LT1004CZ-1.2#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1004CZ-1.2#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1004CZ-1.2#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingBulk
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.235V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.3%
Temperature Coefficient20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz60µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode10µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1004CZ-1.2#PBF
Related LinksLT1004CZ, LT1004CZ-1.2#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1004CZ-1.2#PBF Details Description
Related parts for LT1004CZ-1.2#PBF
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP W/ADC 24-QFN datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR20S/AE20G/CPC20S datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS LO PRO 2.50MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 100W datasheet.pdf