Linear LT1004CZ-2.5#TR
LT1004CZ-2.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1004CZ-2.5#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LT1004CZ-2.5#TR.pdf
Availability of LT1004CZ-2.5#TR
QUANTITY
LT1004CZ-2.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1004CZ-2.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1004CZ-2.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.8%
Temperature Coefficient20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode20µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1004CZ-2.5#TR
Related LinksLT1004C, LT1004CZ-2.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1004CZ-2.5#TR Details Description
Related parts for LT1004CZ-2.5#TR
IDC CABLE - MKC26K/MC26G/MPL26K datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 7A 32VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCXO 1.000GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
M805 6C 6#23 PIN RECP OM datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
5 V Precision Voltage Reference/Temperature Transducer IC datasheet.pdf