Linear LT1004IZ-2.5#TR
LT1004IZ-2.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1004IZ-2.5#TR
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LT1004IZ-2.5#TR.pdf
Availability of LT1004IZ-2.5#TR
QUANTITY
LT1004IZ-2.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1004IZ-2.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1004IZ-2.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.8%
Temperature Coefficient20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode20µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1004IZ-2.5#TR
Related LinksLT1004I, LT1004IZ-2.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1004IZ-2.5#TR Details Description
Related parts for LT1004IZ-2.5#TR
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ANALOG FRONT END 16BIT 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CONV 4BIT SER/PAR ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO WIRE SADLLE NATURAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 30POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf