Linear LT1009S8#TRPBF
LT1009S8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1009S8#TRPBF
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1009S8#TRPBF.pdf
Availability of LT1009S8#TRPBF
QUANTITY
LT1009S8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1009S8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1009S8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.4%
Temperature Coefficient25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode400µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1009S8#TRPBF
Related LinksLT1009S, LT1009S8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1009S8#TRPBF Details Description
Related parts for LT1009S8#TRPBF
TERM BLOCK PCB 7POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 60V 2.7A 4-SIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 115V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 49A D2PAK datasheet.pdf
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
MODULE DIODE 1400V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 2000VDC DRAWING T4 datasheet.pdf