Linear LT1019IS8-2.5
LT1019IS8-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LT1019IS8-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1019IS8-2.5.pdf
Availability of LT1019IS8-2.5
QUANTITY
LT1019IS8-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1019IS8-2.5
Internal Part NumberEIS-LT1019IS8-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries, Shunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz2.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz2.5ppmrms
Voltage - Input4 V ~ 40 V
Current - Supply1.5mA
Current - Cathode800µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1019IS8-2.5
Related LinksLT1019, LT1019IS8-2.5 Datasheet, Linear Distributor
LT1019IS8-2.5 Details Description
Related parts for LT1019IS8-2.5
CONN SOCKET RCPT .042-.049 TIN datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .110 3POS BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 12A 6.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
FILTER SW TRANS 6A 115/250VAC datasheet.pdf