Linear LT1021CCN8-10#PBF
LT1021CCN8-10#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1021CCN8-10#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8DIP
Datasheet Download
LT1021CCN8-10#PBF.pdf
Availability of LT1021CCN8-10#PBF
QUANTITY
LT1021CCN8-10#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1021CCN8-10#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1021CCN8-10#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries, Shunt, Buried Zener
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz3µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz2.2µVrms
Voltage - Input11.5 V ~ 40 V
Current - Supply2mA
Current - Cathode1.7mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1021CCN8-10#PBF
Related LinksLT1021CC, LT1021CCN8-10#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1021CCN8-10#PBF Details Description
Related parts for LT1021CCN8-10#PBF
TAPE MASKING HI TEMP 60YDS 1" datasheet.pdf
KIT START EZDSP F2808 W/EU CORD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 3POS SMT AU datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
OSC VCXO 120.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HGH SPD OPTCL TRANS CONN CBL/PLG datasheet.pdf
FLANGE HEAD SHOULDER BOLT datasheet.pdf
MTC .100 RW CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf