Linear LT1073CN8-12
LT1073CN8-12 picture photo
Mfg. Part Number
LT1073CN8-12
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK BOOST 12V 1.5A 8DIP
Datasheet Download
LT1073CN8-12.pdf
Availability of LT1073CN8-12
QUANTITY
LT1073CN8-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1073CN8-12
Internal Part NumberEIS-LT1073CN8-12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck, Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1V
Voltage - Input (Max)30V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A (Switch)
Frequency - Switching19kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1073CN8-12
Related LinksLT1073, LT1073CN8-12 Datasheet, Linear Distributor
LT1073CN8-12 Details Description
Related parts for LT1073CN8-12
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 14V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 55V SNAP datasheet.pdf
RES 590 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP CLIN G ZINC datasheet.pdf