Linear LT1073CS8-12#PBF
LT1073CS8-12#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1073CS8-12#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK BOOST 12V 1.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1073CS8-12#PBF.pdf
Availability of LT1073CS8-12#PBF
QUANTITY
LT1073CS8-12#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1073CS8-12#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1073CS8-12#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck, Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1V
Voltage - Input (Max)30V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A (Switch)
Frequency - Switching19kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1073CS8-12#PBF
Related LinksLT1073CS, LT1073CS8-12#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1073CS8-12#PBF Details Description
Related parts for LT1073CS8-12#PBF
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 150V 0606 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 2.5MM datasheet.pdf
RES 0.147 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf