Linear LT1083CP-12#PBF
LT1083CP-12#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1083CP-12#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 7.5A TO247-3
Datasheet Download
LT1083CP-12#PBF.pdf
Availability of LT1083CP-12#PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT1083CP-12#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1083CP-12#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1083CP-12#PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLT1033/LT1083/LT1084 Devices 22/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output7.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 7.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 25V
Current - Limit (Min)8A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1083CP-12#PBF
Related LinksLT1083C, LT1083CP-12#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1083CP-12#PBF Details Description
Related parts for LT1083CP-12#PBF
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf