Linear LT1084CT-3.3
LT1084CT-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LT1084CT-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 5A TO220-3
Datasheet Download
LT1084CT-3.3.pdf
Availability of LT1084CT-3.3
QUANTITY
LT1084CT-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1084CT-3.3
Internal Part NumberEIS-LT1084CT-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 25V
Current - Limit (Min)5.5A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1084CT-3.3
Related LinksLT1084, LT1084CT-3.3 Datasheet, Linear Distributor
LT1084CT-3.3 Details Description
Related parts for LT1084CT-3.3
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC SERIALIZER/CABLE DVR 48-LLP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH HIGH SIDE DPAK-5 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf