Linear LT1109ACS8-12#TR
LT1109ACS8-12#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1109ACS8-12#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST 12V 2A 8SOIC
Datasheet Download
LT1109ACS8-12#TR.pdf
Availability of LT1109ACS8-12#TR
QUANTITY
LT1109ACS8-12#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1109ACS8-12#TR
Internal Part NumberEIS-LT1109ACS8-12#TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A (Switch)
Frequency - Switching120kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1109ACS8-12#TR
Related LinksLT1109AC, LT1109ACS8-12#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1109ACS8-12#TR Details Description
Related parts for LT1109ACS8-12#TR
CONN RECEPT 5POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 5.5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AP COIL BF PSA datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR .100 T/H datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V VMT3 datasheet.pdf