Linear LT1110CN8-12
LT1110CN8-12 picture photo
Mfg. Part Number
LT1110CN8-12
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK BOOST 12V 1.5A 8DIP
Datasheet Download
LT1110CN8-12.pdf
Availability of LT1110CN8-12
QUANTITY
LT1110CN8-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1110CN8-12
Internal Part NumberEIS-LT1110CN8-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Up, Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck, Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1V
Voltage - Input (Max)30V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A (Switch)
Frequency - Switching70kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1110CN8-12
Related LinksLT1110, LT1110CN8-12 Datasheet, Linear Distributor
LT1110CN8-12 Details Description
Related parts for LT1110CN8-12
IC REG LDO 5V 1A DDPAK datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 800MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
381 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
KAB.1*POF + PC/R15PCI3.7; 350MM datasheet.pdf
IC DSP 6X 1GHZ SC3850 783FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
500 TB PLU PLU 6-BEAM datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf