Linear LT1117IST-2.85
LT1117IST-2.85 picture photo
Mfg. Part Number
LT1117IST-2.85
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.8A SOT223
Datasheet Download
LT1117IST-2.85.pdf
Availability of LT1117IST-2.85
QUANTITY
LT1117IST-2.85 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1117IST-2.85
Internal Part NumberEIS-LT1117IST-2.85
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package78
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1117IST-2.85
Related LinksLT1117I, LT1117IST-2.85 Datasheet, Linear Distributor
LT1117IST-2.85 Details Description
Related parts for LT1117IST-2.85
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SINK 25MM X 25MM X 12.5MM datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 209FBGA datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLEXR 2:1 7GHZ 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN datasheet.pdf