Linear LT1185CQ#TRPBF
LT1185CQ#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1185CQ#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO POS/NEG ADJ 3A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1185CQ#TRPBF.pdf
Availability of LT1185CQ#TRPBF
QUANTITY
LT1185CQ#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1185CQ#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1185CQ#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive or Negative Adjustable
Voltage - Output±2.5 V ~ ±25 V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.67V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input-4.2 V ~ -35 V
Current - Limit (Min)Adjustable
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1185CQ#TRPBF
Related LinksLT1185C, LT1185CQ#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1185CQ#TRPBF Details Description
Related parts for LT1185CQ#TRPBF
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 6A R6 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 3 POS SMT LOW PROFIL datasheet.pdf