Linear LT1186FIS
LT1186FIS picture photo
Mfg. Part Number
LT1186FIS
Manufacturer
Product Category
PMIC - Lighting, Ballast Controllers
Brief Description
IC SWTCH REG CCFL DAC PROG16SOIC
Datasheet Download
LT1186FIS.pdf
Availability of LT1186FIS
QUANTITY
LT1186FIS Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1186FIS
Internal Part NumberEIS-LT1186FIS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Lighting, Ballast Controllers
SeriesBits-to-Nits™
PackagingTube
TypeCCFL Controller
Frequency175kHz ~ 225kHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 30 V
Current - Supply6mA
Current - Output Source/Sink-
DimmingNo
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Drawing Number161; 05-08-1610; S; 16
Mfr Reel Diameter-
Mfr Reel Tape Material-
Mfr Reel Tape Width-
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1186FIS
Related LinksLT11, LT1186FIS Datasheet, Linear Distributor
LT1186FIS Details Description
Related parts for LT1186FIS
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 37KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FLASHLIGHT LED 6/50LM AA(1) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A DPAK datasheet.pdf