Linear LT1204CN
LT1204CN picture photo
Mfg. Part Number
LT1204CN
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Video Amps and Modules
Brief Description
IC VIDEO MUX CFA 75MHZ 4IN 16DIP
Datasheet Download
LT1204CN.pdf
Availability of LT1204CN
QUANTITY
LT1204CN Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1204CN
Internal Part NumberEIS-LT1204CN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Video Amps and Modules
Series-
PackagingTube
Applications4:1 Multiplexer-Amplifier
Output Type-
Number of Circuits1
-3db Bandwidth75MHz
Slew Rate1000 V/µs
Current - Supply19mA
Current - Output / Channel125mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)10 V ~ 30 V, ±5 V ~ 15 V
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1204CN
Related LinksLT12, LT1204CN Datasheet, Linear Distributor
LT1204CN Details Description
Related parts for LT1204CN
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SMARTSWITCH INT DEMONSTRATN KIT2 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
CODE READER SIDE VIEW datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 170MA 1.6 OHM datasheet.pdf
ER 14C 14#16 PIN PLUG datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT RECP datasheet.pdf
CMOS Low Voltage 2 OHM SPST Switches IC datasheet.pdf