Linear LT1236CCS8-10#PBF
LT1236CCS8-10#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1236CCS8-10#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC
Datasheet Download
LT1236CCS8-10#PBF.pdf
Availability of LT1236CCS8-10#PBF
QUANTITY
LT1236CCS8-10#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1236CCS8-10#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1236CCS8-10#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries, Shunt, Buried Zener
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient15ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz3.5µVrms
Voltage - Input11.5 V ~ 40 V
Current - Supply2mA
Current - Cathode1.7mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1236CCS8-10#PBF
Related LinksLT1236CC, LT1236CCS8-10#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1236CCS8-10#PBF Details Description
Related parts for LT1236CCS8-10#PBF
TOOL CRIMP W/10 POSITION DIE SET datasheet.pdf
CABLE N/N 24" RG-142 datasheet.pdf
HDR RA SR.100 TP datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC VCXO 155.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RFI SHIELD FINGER TIN 2.5MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf