Linear LT1389BCS8-2.5
LT1389BCS8-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LT1389BCS8-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1389BCS8-2.5.pdf
Availability of LT1389BCS8-2.5
QUANTITY
LT1389BCS8-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1389BCS8-2.5
Internal Part NumberEIS-LT1389BCS8-2.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz50µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode700µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1389BCS8-2.5
Related LinksLT1389B, LT1389BCS8-2.5 Datasheet, Linear Distributor
LT1389BCS8-2.5 Details Description
Related parts for LT1389BCS8-2.5
CONN HEADER 96POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS 30AWG 30IN datasheet.pdf
CONN TAB HSG .250 8POS NATRL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 5MM GREEN DIFFUSED RA datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
SHS LW 1.5MM 30POS HARNESS BLK datasheet.pdf
390UF 250V 35X35 85C SI datasheet.pdf
6800UF 250V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf