Linear LT1460ACN8-2.5
LT1460ACN8-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LT1460ACN8-2.5
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP
Datasheet Download
LT1460ACN8-2.5.pdf
Availability of LT1460ACN8-2.5
QUANTITY
LT1460ACN8-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460ACN8-2.5
Internal Part NumberEIS-LT1460ACN8-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package50
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.075%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz10µVrms
Voltage - Input3.4 V ~ 20 V
Current - Supply165µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460ACN8-2.5
Related LinksLT1460A, LT1460ACN8-2.5 Datasheet, Linear Distributor
LT1460ACN8-2.5 Details Description
Related parts for LT1460ACN8-2.5
14P.CIS MALE HSG datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 35.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
SGE-225-2-2290 03000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES 198 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
5P 40MM IMPACT MEZZ 16 COL OPEN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM BUCK 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE FAST REC 80A TO-247 datasheet.pdf