Linear LT1460BIN8-10
LT1460BIN8-10 picture photo
Mfg. Part Number
LT1460BIN8-10
Brief Description
IC VREF SERIES 10V 8DIP
Datasheet Download
LT1460BIN8-10.pdf
Availability of LT1460BIN8-10
QUANTITY
LT1460BIN8-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460BIN8-10
Internal Part NumberEIS-LT1460BIN8-10
Standard Package50
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz40µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input10.9 V ~ 20 V
Current - Supply360µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460BIN8-10
Related LinksLT1460, LT1460BIN8-10 Datasheet, Linear Distributor
LT1460BIN8-10 Details Description
Related parts for LT1460BIN8-10
CONN HEADER 8POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 23.63VC DO15 datasheet.pdf
IC COMP QD LP 1.221VREF 16-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 290MA 960 MOHM datasheet.pdf