Linear LT1460DCS8-2.5#TR
LT1460DCS8-2.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1460DCS8-2.5#TR
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1460DCS8-2.5#TR.pdf
Availability of LT1460DCS8-2.5#TR
QUANTITY
LT1460DCS8-2.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460DCS8-2.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1460DCS8-2.5#TR
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz10µVrms
Voltage - Input3.4 V ~ 20 V
Current - Supply165µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460DCS8-2.5#TR
Related LinksLT1460DC, LT1460DCS8-2.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1460DCS8-2.5#TR Details Description
Related parts for LT1460DCS8-2.5#TR
RIBBON BLACK WAX FOR PTR2E datasheet.pdf
RES SMD 73.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 43 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SOT23-5 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMH0356 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.035" UNIV datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VIN 1.5A ADJ OUT datasheet.pdf
1X1 MAG45 GIG 7G23P5 W/TAB UP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf