Linear LT1460EIN8-2.5
LT1460EIN8-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LT1460EIN8-2.5
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP
Datasheet Download
LT1460EIN8-2.5.pdf
Availability of LT1460EIN8-2.5
QUANTITY
LT1460EIN8-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460EIN8-2.5
Internal Part NumberEIS-LT1460EIN8-2.5
Standard Package50
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.125%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz10µVrms
Voltage - Input3.4 V ~ 20 V
Current - Supply165µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460EIN8-2.5
Related LinksLT1460E, LT1460EIN8-2.5 Datasheet, Linear Distributor
LT1460EIN8-2.5 Details Description
Related parts for LT1460EIN8-2.5
POWER STRIP 17.5" 10OUT 15'CORD datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER PLL 48-LLP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FP2 H TYPE MASTER BACKPLANE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 100TQFP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf