Linear LT1460HCS3-10#TR
LT1460HCS3-10#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1460HCS3-10#TR
Brief Description
IC VREF SERIES 10V SOT23-3
Datasheet Download
LT1460HCS3-10#TR.pdf
Availability of LT1460HCS3-10#TR
QUANTITY
LT1460HCS3-10#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460HCS3-10#TR
Internal Part NumberEIS-LT1460HCS3-10#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz4µVrms
Voltage - Input10.9 V ~ 20 V
Current - Supply350µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460HCS3-10#TR
Related LinksLT1460HC, LT1460HCS3-10#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1460HCS3-10#TR Details Description
Related parts for LT1460HCS3-10#TR
IC BUS SWITCH 10BIT LV 24-TSSOP datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 208QFP datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 8A 24VDC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SHEET POLYESTER 50.8MM SQ 5/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf