Linear LT1460HCS3-10#TRPBF
LT1460HCS3-10#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1460HCS3-10#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 10V SOT23-3
Datasheet Download
LT1460HCS3-10#TRPBF.pdf
Availability of LT1460HCS3-10#TRPBF
QUANTITY
LT1460HCS3-10#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460HCS3-10#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1460HCS3-10#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz4µVrms
Voltage - Input10.9 V ~ 20 V
Current - Supply350µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460HCS3-10#TRPBF
Related LinksLT1460HCS, LT1460HCS3-10#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1460HCS3-10#TRPBF Details Description
Related parts for LT1460HCS3-10#TRPBF
TRANS NPN 40V 0.2A SOT523 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.5A SOT23 datasheet.pdf
INDICATOR 24V 14MM PROMINENT RED datasheet.pdf
OSC XO 266.666666MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf