Linear LT1460JCS3-2.5#TRPBF
LT1460JCS3-2.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1460JCS3-2.5#TRPBF
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LT1460JCS3-2.5#TRPBF.pdf
Availability of LT1460JCS3-2.5#TRPBF
QUANTITY
LT1460JCS3-2.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460JCS3-2.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1460JCS3-2.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.4%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz4µVrms
Voltage - Input3.4 V ~ 20 V
Current - Supply175µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460JCS3-2.5#TRPBF
Related LinksLT1460JCS3, LT1460JCS3-2.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1460JCS3-2.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT1460JCS3-2.5#TRPBF
JUMPER-H2728TR/C2064W/H2728TR 3" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 98MM datasheet.pdf