Linear LT1461BCS8-3.3#TRPBF
LT1461BCS8-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1461BCS8-3.3#TRPBF
Brief Description
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC
Datasheet Download
LT1461BCS8-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT1461BCS8-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT1461BCS8-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1461BCS8-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1461BCS8-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output100mA
Tolerance±0.06%
Temperature Coefficient7ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz9.6ppmrms
Voltage - Input3.8 V ~ 20 V
Current - Supply70µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1461BCS8-3.3#TRPBF
Related LinksLT1461BCS8, LT1461BCS8-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1461BCS8-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT1461BCS8-3.3#TRPBF
CONN PLUG CMC HSING 28-7 REV datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL 2X1 16QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 1206 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC FPGA 250K GATES 132-QFN datasheet.pdf
THERMAL PAD TG2030 20X20X3MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W .02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT-MBB 0.25A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf