Linear LT1461CCS8-2.5#PBF
LT1461CCS8-2.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1461CCS8-2.5#PBF
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1461CCS8-2.5#PBF.pdf
Availability of LT1461CCS8-2.5#PBF
QUANTITY
LT1461CCS8-2.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1461CCS8-2.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1461CCS8-2.5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output100mA
Tolerance±0.08%
Temperature Coefficient12ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz9.6ppmrms
Voltage - Input3 V ~ 20 V
Current - Supply70µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1461CCS8-2.5#PBF
Related LinksLT1461CCS, LT1461CCS8-2.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1461CCS8-2.5#PBF Details Description
Related parts for LT1461CCS8-2.5#PBF
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS OR datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER QUAD 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 59 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 204VC SOD57 datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS datasheet.pdf