Linear LT1506CR-SYNC#TRPBF
LT1506CR-SYNC#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1506CR-SYNC#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506CR-SYNC#TRPBF.pdf
Availability of LT1506CR-SYNC#TRPBF
QUANTITY
LT1506CR-SYNC#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506CR-SYNC#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1506CR-SYNC#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.42V
Voltage - Output (Max)13.95V
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506CR-SYNC#TRPBF
Related LinksLT1506CR-, LT1506CR-SYNC#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1506CR-SYNC#TRPBF Details Description
Related parts for LT1506CR-SYNC#TRPBF
CONN ADAPT PLUG-JACK UHF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
DOOR STEEL 19X22" GREY datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf