Linear LT1506IR-3.3SYNC#TR
LT1506IR-3.3SYNC#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1506IR-3.3SYNC#TR
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506IR-3.3SYNC#TR.pdf
Availability of LT1506IR-3.3SYNC#TR
QUANTITY
LT1506IR-3.3SYNC#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506IR-3.3SYNC#TR
Internal Part NumberEIS-LT1506IR-3.3SYNC#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506IR-3.3SYNC#TR
Related LinksLT1506IR-, LT1506IR-3.3SYNC#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1506IR-3.3SYNC#TR Details Description
Related parts for LT1506IR-3.3SYNC#TR
DIODE GEN PURP 300V 150A DO205AA datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP PROTECTION 24X30MM IP67 datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP DIFF YLW PC MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf