Linear LT1506IR-SYNC#TR
LT1506IR-SYNC#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1506IR-SYNC#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506IR-SYNC#TR.pdf
Availability of LT1506IR-SYNC#TR
QUANTITY
LT1506IR-SYNC#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506IR-SYNC#TR
Internal Part NumberEIS-LT1506IR-SYNC#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.42V
Voltage - Output (Max)13.95V
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506IR-SYNC#TR
Related LinksLT1506IR, LT1506IR-SYNC#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1506IR-SYNC#TR Details Description
Related parts for LT1506IR-SYNC#TR
IC AUDIO AMP 2CH 5W SIL-12 W/FIN datasheet.pdf