Linear LT1506IS8#PBF
LT1506IS8#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1506IS8#PBF
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 4.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1506IS8#PBF.pdf
Availability of LT1506IS8#PBF
QUANTITY
LT1506IS8#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506IS8#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1506IS8#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingTube
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.42V
Voltage - Output (Max)13.95V
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506IS8#PBF
Related LinksLT1506, LT1506IS8#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1506IS8#PBF Details Description
Related parts for LT1506IS8#PBF
CONN HEADER 45PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 500MA 270 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf