Linear LT1529CT-3.3#06PBF
LT1529CT-3.3#06PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1529CT-3.3#06PBF
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-5
Datasheet Download
LT1529CT-3.3#06PBF.pdf
Availability of LT1529CT-3.3#06PBF
QUANTITY
LT1529CT-3.3#06PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1529CT-3.3#06PBF
Internal Part NumberEIS-LT1529CT-3.3#06PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)3.2A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5
Supplier Device PackageTO-220-5 Flow 6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1529CT-3.3#06PBF
Related LinksLT1529CT-, LT1529CT-3.3#06PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1529CT-3.3#06PBF Details Description
Related parts for LT1529CT-3.3#06PBF
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1 OHM 0606 datasheet.pdf
TXRX ESD RS-485/422 LP 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CH20M45 B FE BK/OR datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3663EDCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf