Linear LT1529IQ-3.3#TR
LT1529IQ-3.3#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1529IQ-3.3#TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1529IQ-3.3#TR.pdf
Availability of LT1529IQ-3.3#TR
QUANTITY
LT1529IQ-3.3#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1529IQ-3.3#TR
Internal Part NumberEIS-LT1529IQ-3.3#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)3.2A
Operating Temperature-45°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1529IQ-3.3#TR
Related LinksLT1529I, LT1529IQ-3.3#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1529IQ-3.3#TR Details Description
Related parts for LT1529IQ-3.3#TR
FIXED IND 22UH 2.2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLOCK DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
SENS 1000PSI 22MM M12-1.0 6G 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE24 PG21 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf