Linear LT1578CS8-2.5#TR
LT1578CS8-2.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1578CS8-2.5#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1578CS8-2.5#TR.pdf
Availability of LT1578CS8-2.5#TR
QUANTITY
LT1578CS8-2.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1578CS8-2.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1578CS8-2.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)